Są jeszcze dwa wolne miejsca! W tej cenie nie uda się nam już pojechać w przyszłym roku.
Już za miesiąc wyjeżdżamy na kolejną naszą wycieczkę, tym razem w przepiękne Bieszczady:
20.08 – 25.08.2023 | CENA: 1379 ZŁ
DZIEŃ PIERWSZY: Zbiórka uczestników o godz. 4:00 w Stargardzie (Stacja Circle K, ul. Szczecińska). Przejazd na Podkarpacie. Zwiedzanie Zamku w Łańcucie jednego z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Przejazd w Bieszczady. Zakwaterowanie w Centrum Wypoczynku „Bystre” w Baligrodzie, obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ DRUGI: Śniadanie. Spacer po Lesku, miasteczku zwanym „stolicą Bieszczadów” Zwiedzimy tam Starą Synagogę, wyjątkową w skali kraju ze względu na swój obronny charakter, a przez to przypominającą mały zamek. Wewnątrz odwiedzimy Galerię Bieszczadzkich Twórców. Udamy się także na położony nieopodal kirkut – cmentarz żydowski, na którym znajduje się ok. 2000 macew, z których najstarsze pochodzą z XVI w. Przekraczając Lesko – nazywane Bramą do Bieszczad, mija się położony na skarpie ponad Sanem szesnastowieczny zameczek. Przejazd do Zagórza. Spacer wyjątkową drogą krzyżową, której poszczególne stacje wykonali czołowi, lokalni artyści. Oryginalne w swej formie rzeźby, wykonano w rozmaitych technikach przy użyciu różnych materiałów. Droga stanowi swego rodzaju otwartą galerię sztuki. U jej kresu, odwiedzimy ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor był obronną fortyfikacją wybudowaną na początku XVIII w. Jego zniszczenie nastąpiło po zaprószeniu ognia przez jednego z zakonników w 1822 r. Dziś jest to trwała ruina, na terenie której możemy podziwiać pozostałości dawnych zabudowań, a nawet zachowane fragmenty fresków. Następnie przejazd do Sanoka, zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu, prezentujące budowle charakterystyczne dla Bieszczad i Beskidu Niskiego. Znajduje się tu ponad 100 obiektów, w tym cerkwie, chałupy mieszkalne czy warsztaty rzemieślnicze, często wraz z wyposażonymi w pełni wnętrzami. W dalszej części dnia spacer po Sanoku; zobaczymy tu Zamek Królewski, rynek z ratuszem, klasztor franciszkanów czy cerkiew Świętej Trójcy. Przerwa przy rynku, a następnie powrót na obiadokolację. Nocleg.
DZIEŃ TRZECI: Śniadanie. Przejazd trasą tzw. Wielkiej pętli bieszczadzkiej, malowniczej trasy opasującej Bieszczady. Postoje w najciekawszych widokowo lub historycznie miejscach. Miniemy np. wieś Jabłonki gdzie miał miejsce zamach na gen. Karola Świerczewskiego. Zatrzymamy się w Cisnej, gdzie znajduje się Galeria Ikon Veraikon. Wewnątrz będziemy mogli obejrzeć ekspozycję ikon, zobaczyć stanowiska pracy twórców ikon, zapoznać się z technikami ich pracy, czy też kolejnymi etapami powstawania ikon. Osoby związane z pracownią opowiedzą nam o tajnikach, historii i symbolice przedstawianych obrazów. Dla chętnych możliwość nabycia wybranej ikony. Następnie przejazd na Przełęcz Wyżną i wyjście na pieszy spacer do schroniska Pod Małą Rawką. Tego dnia zobaczymy zabytkowe drewniane cerkwie, najbardziej charakterystyczny element bieszczadzkich wiosek. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ CZWARTY: Śniadanie. Wizyta w Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie Placówka ta, przybliża fascynującą kulturę Bojków – ludu zamieszkującego wyższe partie Bieszczadów do połowy XX w. Następnie przejazd nad „bieszczadzkie morze” jak nazywane jest Jezioro Solińskie. Wejście na koronę, będącą największą w Polsce tamą, zapora licząca 664 m. długości i 82 m. wysokości, dla chętnych (dodatkowy koszt około 40 zł) możliwość przejażdżki nową atrakcją turystyczną Bieszczad – kolejką linową nad zaporą. Około godzinny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Na zakończenie dnia udamy się do Polańczyka, najpopularniejszego kurortu nad Soliną. Wejdziemy tam na wzgórze Sawin, najbardziej znany punkt widokowy nad Soliną, z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro, zaporę i wierzchołki gór. Dla chętnych możliwość odwiedzenia tradycyjnej bieszczadzkiej karczmy, gdzie serwowane są dania kuchni łemkowskiej i Bojkowskiej – zwiedzanie i czas wolny na kawę. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ PIĄTY: Śniadanie. Zwiedzanie Przemyśla – jednego z najpiękniejszych miast południowo – wschodniej Polski, szczycącego się tysiącletnią historią. W mieście zobaczymy Wzgórze Zamkowe z renesansowym Zamkiem Kazimierzowskim i przylegającym do niego Parkiem Zamkowym, Rynek Starego Miasta otoczony reprezentacyjnymi kamienicami, efektowny gmach dworca kolejowego czy też najpiękniejsze przemyskie świątynie – Archikatedrę Rzymskokatolicką z Pałacem Biskupim i późnobarokową Wieżą Katedralną, kryjącą w swym wnętrzu wspaniały XVII – wieczny ikonostas archikatedrę greckokatolicką, kościół franciszkanów czy sobór św. Jana Chrzciciela. Chwila przerwy na Starym Mieście. Następnie przejazd do Rzeszowa, zwiedzania największego miasta we wschodniej Małopolsce i stolicy województwa podkarpackiego. Spacer obejmujący największe atrakcje miasta. Rynek z neobarokowym ratuszem i studnią pochodzącą z XVII w., Kościół Farny św. Stanisława i Wojciecha, Synagogę Staromiejską, rzeszowski Zamek czy też Pałacyk Lubomirskich. Czas wolny w pobliżu rynku i centrum. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ SZÓSTY: Śniadanie. Przejazd do Krosna. Połączona z degustacją wizyta w winnicy Stawczana Góra. Rodzinna winnica nawiązuje do dawnych tradycji winiarstwa na ziemi krośnieńskiej. Krótki spacer oraz przerwa na otoczonym renesansowymi sukiennicami Rynku, od którego Krosno nazywane jest „małym Krakowem”. Wyjazd w drogę powrotną.
Planowany powrót i zakończenie wycieczki ok. północy.
CENA ZAWIERA: Przejazd komfortowym autokarem, 5 noclegów, 5 śniadań i obiadokolacji, opieka pilota/przewodnika, ubezpieczenie NNW, opłaty klimatyczne.
CENA NIE ZAWIERA: Biletów wstępu, zestawów TG, parkingów, przewodników lokalnych (170 zł)
Przygotował: Witold Czajkowski.